Main » Entries archive

artikujTre kompani të mëdha të internetit kërkojnë që administrata Obama t'u paraqesë atyre urdhërat e gjykatës federale mbi informacion rreth përdoruesve të tyre për të agjencitë amerikane të zbulimit

 Google, Facebook dhe Microsoft thonë se duan që gjithçka të jetë transparente dhe e hapur. Shefi ligjor i firmës Google tha të martën kompania e tij nuk ka gjë për të fshehur.

 Google thotë se njoftimet e mediave se kjo kompani u jep agjencive të zbulimit qasje të pakufizuar në informacionin në lidhje me klientët e saj nuk janë të vërteta. Google thotë se urdhërat e qeverisë për t'i mbajtur hollësitë të fshehta vetëm nxisin thashethemet dhe spekulimet.

 Agjencia Kombëtare e Sigurimit ka pranuar se programi i saj i quajtur Prism mbledh postë elektronike dhe të dhëna të tjera nga kompani ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 224 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

artikujNdërsa Evropa ishte e bllokuar në Mesjetë, myslimanët kishin bërë kontribute historike në art, arkitekturë, mjekësi, astronomi, matematikë, letërsi dhe disiplinat e tjera.

Gjatë Mesjetës, në qytetet myslimane të tilla si Bagdadi, Stambolli, Kajro, Tripoli dhe Kordoba, u bënë qendra kulturore dhe intelektuale ku teologë, studiues, shkencëtarë, artistë, shkrimtarë, filozofë, matematicientë bënin eksperimente dhe zbulim. Arritjet domethënëse të bëra nga myslimanët nga vitet 750-1500,  çuan në emërtimin e kësaj periudhe si Epoka e Artë Islame.

Muslimanët ishin në krye të zbulimeve në oftalmologji, anatomi, fiziologji, patologji,, kirurgji, kimi dhe farmaceutikë. Përparime të mëdha janë bërë edhe në astronomi dhe matematikë, si edhe në arkitekturë, art dhe letërsi.

Muslimanë ... LEXO MË SHUMË »

Category: Kulturë | Views: 261 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

artikujTë gjitha tipet e grupeve të gjakut mund të jenë Rh pozitiv apo Rh negativ. Nëse në rruazat e kuqe të gjakut (eritrocitet) gjendet proteina e quajtur "faktori rezus”, atëherë personi, pavarësisht grupit te gjakut, është Rh pozitiv.

 Një numër i vogël i njerëzve nuk e kanë këtë proteinë. Rreth 15% e njerëzve janë Rh negativ.

 Ky faktor nuk ndikon absolutisht në gjendjen e përgjithshme të shëndetit përveç një rasti, gjatë shtatzënisë.

 Në momentin që një femër ka një grup gjaku me rezus negativ dhe partneri i saj ka një grup gjaku me rezus pozitiv, atëhere ky kombinim mund të rezultojë me një bebe me rezus pozitiv. Ky kombinim mund të jetë problem për nënën dhe fëmijën në disa raste.

 Pavarësisht faktit se sistemet e qarkullimit të gjakut janë të ndara tek në ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shëndetësi | Views: 239 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

artikujNevojiten: ... LEXO MË SHUMË »

Category: Kuzhinë | Views: 538 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

maturant_matura_shteteroreDragash, 28 shtator 2013 - Maturantët ë shkollës së mesme "Ruzhdi Berisha” në Dragash, në testin e maturës shtetërore kanë dëshmuar se janë nxënësit më të mirë në Kosovë, të paktën për nga arritshmëria në mësime. Ky është vlerësimi ... LEXO MË SHUMË »
Category: Opoja Lajmë | Views: 604 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 July 2013 | Comments (0)

artikuj

Turqia rihapi Gezi Parkun, i cili ishte në zemër të demonstratave të muajit të kaluar, të cilat shkaktuan trazira të mëdha në vend.

Guvernatori i Stambollit, Huseyin Avni Mutlu njoftoi rihapjen tri javë pas trazirave, ndërsa policia kishte dëbuar protestuesit nga Gezi Park pas dy javë protestash të dhunshme kundër planeve për të rizhvilluar zonën.

Mutlu u shpreh se bllokimi i parqeve, duke i bërë ato fusha për demonstrata, i parandalon fëmijët dhe të moshuarit nga përdorimi i këtyre zonave, dhe e ka kthyer këtë në një problem të sigurisë.

Katër persona u vranë dhe 7,500 u plagosën gjatë përleshjeve të muajit të kaluar.

/mesazhi
Category: Lajme | Views: 197 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 July 2013 | Comments (0)

artikujKy ishte titulli i zgjedhur nga e përditshmja katalanase Sport, në edicionin e saj Online. Edhe pse tekniku Moyes dy ditë më parë mohoi në mënyrë kategorike se Rooney do të largohet nga ekipi, media spanjolle shkruan se: Manchester United është i interesuar ta shesë Wayne Rooney, i cili ka kërkuar vet largimin, prandaj Barcelona ka filluar negociatat me "Djajtë e Kuq” për sulmuesin anglez.

Në rast të transferimit futbollistit, katalanasit do ta përbënin në organikë një sulm "vrasës” me treshen Messi-Neymar Rooney. Ndërkohë, Barça është në kërkim edhe të mbrojtësit të Chelseat, David Luiz, në rast se nuk arrin ta transferojë Thiago Silvan nga Paris Saint Germain.

/Ls/Mesazhi

Category: Sport | Views: 271 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 July 2013 | Comments (0)

artikujKosova, duke zhvilluar bujqësinë, mund të bëhet një Iowa e vogël në të ardhmen, ishte vlerësimi që bënë sot gjatë vizitave në disa agrobiznese kosovare, nga përfaqësuesit e shtetit të Iowa-s, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Blerand Stavileci."Kjo mund të arrihet falë bashkëpunimit që tashmë ka filluar ndërmjet Kosovës, e cila vlerësohet si shtet me perspektivë bujqësore dhe Iowa-s, e cila njihet si shteti me bujqësinë më të zhvilluar në SHBA”, u tha gjatë vizitave. Ministria e Bujqësisë bën të ditur se, përfaqësuesi i Iowa-s, Thomas Rial, tha se në të ardhmen presin bashkëpunime edhe me agrobizneset kosovare, pasi sipas tij, potencialet bujqësore në këtë vend janë mjaft të mëdha. Gjatë takimeve që do të realizoh ... LEXO MË SHUMË »
Category: Ekonomi | Views: 234 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 July 2013 | Comments (0)

artikujiPhone-ët janë bërë një simbol statusi në pjesën më të madhe të botës në zhvillim. Por çmimet e smartfonëve dhe formave të tjera elektronike, po bien ndërsa prodhimet kineze me çmim të ulët përhapen në tregjet e vendeve, ku këto mjete elektronike shiten zakonisht me çmime të larta. Ralph Jennings njofton për Zërin e Amerikës pas skenës së një ekspozite të madhe vjetore të teknologjisë në Taipei.

 Smartfonët si iPhone, Blackberry dhe seria Galaxy e Samsungut janë shitur mirë për vite me radhë në tregjet e vendeve të zhvilluara dhe 875 milion pajisje të tjera pritet të hidhen në treg këtë vit.

 Konsumatorët në vendet e zhvilluara mund të paguajnë më shumë se 500 dollarë për një pajisje me prekje ekrani. Por çmimet po bien, ndërsa shtohet f ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 253 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 July 2013 | Comments (0)

artikujFasadat dhe minareja e Xhamisë së Madhe në Durrësit janë restauruar me ndihmën financiare të vetë besimtarëve, të cilët vlerësojnë se përveçse "shtëpia e Zotit” ky objekt kulti përbën një vlerë të trashëgimisë së re historike të qytetit.

 "Financimin e restaurimit mund ta kishim zgjidhur me anë të donacioneve nga firma të ndryshme", tha për ATSH-në Myftiu i Durrësit, Redi Quku, duke shtuar se ndjeshmëria e komunitetit të besimtarëve në këtë drejtim ishte e madhe. Sipas tij, pjesa më e madhe e parave u grumbulluan nga "sadakatë”, dhuratat financiare të besimtarëve dhe qytetarëve, jo vetëm nga Durrësi, por edhe nga qytete të tjera në Kosovë dhe Maqedoni. ... LEXO MË SHUMË »

Category: Kulturë | Views: 188 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 July 2013 | Comments (0)

« 1 2 ... 16 17 18 19 »
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: