Main » 2013 » Korrik » 8 » Durrës, qytetarët restaurojnë xhaminë e tyre
19:47
Durrës, qytetarët restaurojnë xhaminë e tyre

artikujFasadat dhe minareja e Xhamisë së Madhe në Durrësit janë restauruar me ndihmën financiare të vetë besimtarëve, të cilët vlerësojnë se përveçse "shtëpia e Zotit” ky objekt kulti përbën një vlerë të trashëgimisë së re historike të qytetit.

 "Financimin e restaurimit mund ta kishim zgjidhur me anë të donacioneve nga firma të ndryshme", tha për ATSH-në Myftiu i Durrësit, Redi Quku, duke shtuar se ndjeshmëria e komunitetit të besimtarëve në këtë drejtim ishte e madhe. Sipas tij, pjesa më e madhe e parave u grumbulluan nga "sadakatë”, dhuratat financiare të besimtarëve dhe qytetarëve, jo vetëm nga Durrësi, por edhe nga qytete të tjera në Kosovë dhe Maqedoni.

 Xhamia e Madhe e Durrësit është ndërtuar në vitin 1940. Minareja e saj u shkatërrua, ndërsa mjediset e godinës u kthyen në pallat kulture në vitin 1967, kur regjimi komunist shkatërroi objektet e kultit. Pas rikthimit në destinacionin e saj fillestar në fillim të viteve 1900, Xhamia e Madhe është rindërtuar në vitin 2003.

 Në qytetin e Durrësit tre vjet më parë është restauruar edhe Xhamia Fatih, e njohur si Xhamia e Vogël, pranë mureve mesjetare të qytetit.

Category: Kulturë | Views: 191 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: