Main » Teknologji

artikujAgjencia Amerikane e Sigurimit Kombëtar ka hakuar më shumë se 50.000 rrjete kompjuterike në mbarë botën vitin e kaluar, duke i infektuar me viruse që përdoren për të kryer operacione spiunimi të sofistikuara, sipas një dokumenti të rrjedhur nga Edward Snowden.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 415 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 28 November 2013 | Comments (0)

Çfarë është Open Office?OpenOffice.org është paketë pa pagesë e programeve të kodit të hapur për punë zyre. Ajo përmban programe për përpunim të tekstit, prezantimeve, vizatimeve vektoriale, programe për krijim dhe qasje në baza të dhënave si dhe program për kalkulime tabelore.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 351 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 20 November 2013 | Comments (0)

Qysh Me Konfiguru Printerin në Rrjetë?Instalimi i printerit në rrjet di të jetë proces i komplikuar edhe për njohësit e teknologjisë. Në shikim të parë duket punë e thjeshtë mirëpo di të komplikohet në atë mënyrë sa që zgjatë edhe me orë të tëra. Poashtu ka pak burime se ku mund të informoheni për këtë proces që spjegohet në terme të thjeshta. Çka është një Printer në rrjetë? Për të qenë të qartë printeri në rrjetë mundëson që më shumë se një kompjuter të ketë qasje në të, në mënyrë që të kursehet hapsira që zënë vend shumë printer dhe poashtu edhe kosto prapa çdo printeri. Janë dy mënyra se qysh me konfiguru printerin në rrjetë.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 364 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 17 November 2013 | Comments (0)

Kosova me mbi 1 milion përdorues të internetitMbi 1 milion kosovarë përdorin internetin, me një përqindje gati identike me vendet e zhvilluara, thotë një raport i publikuar nga STIKK.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 432 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 13 November 2013 | Comments (0)

artikujSateliti shkencor europian me peshë më tepër se një tonelatë është futur në atmosferën e Tokës dhe është djegur, ndërsa copëzat, me gjasë, kanë rënë në rajonet jugore të Oqeanit Atlantik, kanë thënë sot zyrtarët.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 362 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 November 2013 | Comments (0)

cka eshte switch

Definicioni: Switch-i eshte paisje hardverike qe lidhe dy e me shume kompjuter ndermjet vete ne nje rrjete lokale (LAN). Teknikisht, switch-at operojne ne layer-in e dyte (Data Link Layer) te OSI modelit.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 467 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 November 2013 | Comments (0)

Qysh Me Konvertu VHS Video Kasetën në DVD

VHS kasetat e vjetra dhe VCR (Video Kasetë rekorder) janë teknologji duke dalur nga përdorimi – edhe pse ka të tillë që argumentojnë të kundërtën. Nëse keni ndonjë incizim që doni ta ruani dhe që është në formatin VHS të kasetave, tani është koha që t’i konvertoni në DVD. VCR janë akoma të pranishme, siç janë edhe shërbimet dhe paisjet që ndihmojne konvertimin e tyre. Nëse e leni që koha të kaloj, atëherë do të gjeni çdo ditë e më pak paisje që bëjnë këtë konvertim, dhe rrjedhimisht do të jetë më vështirë të ruani incizimin tuaj.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 403 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 06 November 2013 | Comments (0)

artikujGoogle ka prezantuar 18 karakteristika të reja në rrjetin e saj social Google+, duke përfshirë edhe përditësimet e shumta në shërbimin e njohur të komunikimit Hangouts dhe mjete të reja shtesë për përdoruesit të cilët shfrytëzojnë faqen për fotografi. Të rejat tjera do të zbulohen në "ditët e ardhshme," thuhet sipas zëdhënësit të kompanisë.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 374 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 05 November 2013 | Comments (0)

artikujQindra miliona përdorues të Google tashmë dërgojnë fotografi, dokumente, video përmes shërbimeve të Gmail-it të kompanisë.

Por, tash, gjiganti i kërkimeve në internet po mundëson edhe dërgimin e parave.

Google e shpalli metodën e re të pagesës në një konferencë në San Francisko dhe tha se ajo do të funksionojë edhe për pranuesit e parave që nuk kanë llogari në Gmail.

Skema është e ndërlidhur me shërbimet e pagesave të kompanisë, Google Wallet, dhe do të jetë falas për përdorim nga përdoruesit që lidhen direkt me llogaritë e tyre bankare. /rel/

Category: Teknologji | Views: 323 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 29 October 2013 | Comments (0)

artikujNë ngjarjen e kompanisë, Nokia World, kompania finlandeze e cila së fundmi është blerë nga Microsoft ka prezantuar modelet e reja të pajisjeve të mençura mobile të linjës Lumia, mirëpo nuk i ka lënë anash edhe modelet tjera të lira të linjës Asha.

Nokia ka prezantuar edhe modelet e reja Nokia Asha 500, Asha 502 dhe Asha 503, të cilat do të dallohen për koston e lirë për përdoruesit.    ... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 383 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 24 October 2013 | Comments (0)

1 2 »
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: