Main » 2013 » Nentor » 12 » Sateliti shkencor digjet në atmosferën e tokës
20:41
Sateliti shkencor digjet në atmosferën e tokës

artikujSateliti shkencor europian me peshë më tepër se një tonelatë është futur në atmosferën e Tokës dhe është djegur, ndërsa copëzat, me gjasë, kanë rënë në rajonet jugore të Oqeanit Atlantik, kanë thënë sot zyrtarët.


Kontakti i fundit me satelitin europian te quajtur Greviti Oshean Eksplorer ishte mbrëmë vonë, kur ai kishte fluturuar vetëm 120 kilometra mbi Polet Jugore, ka njoftuar Agjencia Evropiane e Gjithësisë.

Afro 25% e satelitit me madhësi sa një veturë, ishte parashikuar se do t’i mbijetonte rihyrjes në atmosferë e Tokës. Sateliti ishte lëshuar në vitin 2009 për t’i analizuar variacionet e gravitetit të Tokës, raporton Reuters.

Por, sateliti mbeti pa karburant më 21 tetor dhe prej atëherë e ka humbur lartësinë, pasi është tërhequr nga graviteti tokësor. Ky satelit prej 1100 kilogramësh është i vogël në krahasim me anijet e tjera të gjithsësisë, që aktualisht janë përplasur prapa në atmosferën e Tokës./bw/


Category: Teknologji | Views: 363 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: