Main » 2013 » Nentor » 8 » Çka është switchi?
02:50
Çka është switchi?

cka eshte switch

Definicioni: Switch-i eshte paisje hardverike qe lidhe dy e me shume kompjuter ndermjet vete ne nje rrjete lokale (LAN). Teknikisht, switch-at operojne ne layer-in e dyte (Data Link Layer) te OSI modelit.


Switch-at e kryejne pothuajse punen e njejte si Hub-at, por switch-at ne pergjithesi jane me intelegjent (dhe kane cmim pak me te larte) se hub-at. Perkunder hub-ave, switch-at kane aftesi te inspektojne paketat me te dhena te cilat pranohen, ku kuptojne burimin dhe destinacionin te cdo pakete, dhe i percjellin tek paisjet e duhura. Pra perkunder hub-it, switch-i duke derguar paketat vetem te paisjet qe destinohen paketat ruan bandwidth-in dhe ofron performance me te mire se hub-i.

Njelloj si hub-i, ethernet switch-at jane implementimet me te zakonshme. Shumica e Ethernet switch-ave perkrahin ose 10/100 Mbps Fast Ethernet apo 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet standarde.

Switch-at dallojne nga madhesia dhe rrjedhimisht edhe nga portet. Shumica e switch-ave per konsumator ofrojne 4 deri ne 8 porte per paisje Ethernet. Switch-at mund te lidhen me njeri tjetrin si zingjire ne menyre qe te shtohet numri i pasijeve te lidhura ne rrjete.


Category: Teknologji | Views: 467 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: