Main » Teknologji

artikujSiç premtoi javën e kaluar, Apple ka filluar tani të lejojë versionet më të vjetër iPhone, iPad dhe iPod touch për të filluar shkarkimin e sistemit të ri operativ iOS 7. Ky përditësim për pajisjet e Apple është goxha i madh, në aspektin e ndryshimeve që kompania ka bërë në ndërfaqen e përdoruesit. Shumë nga aplikacionet më të njohura për iOS do të përditësohen gjatë javëve të ardhshme, që do të përdorin pamjen e re të iOS 7.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 193 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 20 October 2013 | Comments (0)

artikujPërderisa telefonat e mençur mobil pothuajse e kanë kaluar numrin e telefonave të thjeshtë, tabletët janë rrugës për ta kaluar numrin e kompjuterëve personal, edhe atë në nivel global, thuhet sipas një raporti të ri të publikuar nga firma e hulumtimeve të tregut, IDC.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 190 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 27 September 2013 | Comments (0)

artikujPërveq Iphone të tipit 5S Apple ka përgatitur për treg edhe Iphone-in 5C i cili do të ketë çmim më të volitshëm. Me këtë akt Apple don që mos t'i humbë klientët e vet. Thuhet se shkronja C qëndron për Colour. Pasi që u dedikohet përdorueseve të moshave të reja ai do të ofrohet në ngjyra të ndryshme. Korniza do të jetë e plastikës që do të thotë kosto më e ulët e prodhimit, display 3,5 inch, procesori i tipit A5 dhe kamera do të ketë 5 Megapixel. Pasi që Iphone 5S në Apple store kushton 679 €,pritet që ky do ta ketë çmimin rreth 400 €.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 222 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 29 August 2013 | Comments (0)

artikujGjiganti i internetit Google është duke provuar pajisjen e tij më të re, Google Glass, të cilën kompania e përshkruan si një kompjuter që vishet dhe që mund të revolucionarizojë mënyrën se si ne ndërveprojmë me njëri-tjetrin dhe me botën. Materiali në vazhdim na tregon se çfarë është kjo pajisje dhe se çfarë është në gjendje të bëjë.
... LEXO MË SHUMË »
Category: Teknologji | Views: 220 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 11 August 2013 | Comments (0)

artikujSmartfoni islam është duke ardhur! Kështu bëjnë me dije faqet e teknologjisë së të përditshmes Arab News. Peace Mobile, një telefon që do të lansohet këto ditë të fundit të Ramazanit, është ide e Dr. Zakir Naik, një ligjërues i njohur ndërkombëtarisht. Smartfoni është i pajisur mirë për të konkurruar në treg me markat më të famshme, ka një ekran 4.6-inch, një aparat 5 megapixel dhe 4GB memorie.

Ndryshe nga smartfonët e tjerë, Peace Mobile vjen i ngarkuar me librat e Dr. Zakir Naik dhe videot mbi Islamin, wallpapers islam, aplikacione dhe ringtone islame.

Mijëra persona në Arabinë Saudite tashmë e kanë porositur online Peace Mobile, telefoni i parë i krijuar veçanërisht për nevojat e myslimanëve.

/mesazhi/

Category: Teknologji | Views: 186 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 06 August 2013 | Comments (0)

artikujSamsung Galaxy Note 3 pritet që së shpejti të lansohet me procesorë të ndyshëm në vende të ndryshme. Për SHBA dhe Evropë, Samsung Galaxy Note 3 pritet të ofrohet me procesorin Qualcomm Snapdragon 800 me shpejtësi prej 2.3 GHz.

E premte 19 Korrik 2013 16:32

  ... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 235 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 19 July 2013 | Comments (0)

artikujNokia me rastin e prezantimit të modelit Lumia 925 kishte paralajmëruar edhe një varg risish softuerike të cilat momentalisht janë në dispozicion vetëm në këtë model. Mirëpo, ishte premtuar edhe përmirësimi i modelit, i cili këto funksione do t’i sjell edhe në pajisjet e prezantuara më herët.

 Përmirësimi me emrin e koduar Amber do të jetë në dispozicion gjatë muajit gusht dhe sipas prodhuesit finlandez, ky përmirësim përdoruesve të pajisjeve më të vjetra, do t’u ofrojë përvojë sikur në Lumia 925. Konkretisht kjo do të thotë se pajisjet më të vjetra do të fitojnë mundësinë e Smart Camera dhe FM radio, ekrani i cili do të ndizet me prekje të dyfishtë.

Category: Teknologji | Views: 240 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujSikur shumica e kompanive gjigante në internet, Apple gjithashtu ka dalur me një deklaratë zyrtare në të cilën shpalos detajet mbi lidhjet e saj me PRISM. Kompania ka shkuar një hap me tej duke spjeguar mënyrën se si i menaxhon kërkesat legale qeveritare, në përgjithësi.

Sipas deklaratës, prej 1 dhjetorit të vitit 2012 deri më 13 maj 2013, Apple ka pranuar prej 4000 deri në 5000 kërkesa qeveritare mbi informata private të përdoruesve të kompanisë për t’i ‘ndihmuar’ qeverisë amerikane në rastet e vjedhjeve deri tek rastet e personave te humbur.

Kërkesat vijnë nga të gjithë sektorët e qeverisë, prej autoriteteve lokale deri tek ato federale. Në deklaratën për media të Apple thuhet se kompania i shqyrton në mënyrë strikte cdo kërkesë që merr para marrjes së vendimit rreth lëshimit të informatës ose ... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 170 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

« 1 2
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: