Main » 2013 » Korrik » 8 » Kosova, duke zhvilluar bujqësinë mund të bëhet një Iowa e vogël
19:51
Kosova, duke zhvilluar bujqësinë mund të bëhet një Iowa e vogël
artikujKosova, duke zhvilluar bujqësinë, mund të bëhet një Iowa e vogël në të ardhmen, ishte vlerësimi që bënë sot gjatë vizitave në disa agrobiznese kosovare, nga përfaqësuesit e shtetit të Iowa-s, bashkë me ministrin e Bujqësisë, Blerand Stavileci."Kjo mund të arrihet falë bashkëpunimit që tashmë ka filluar ndërmjet Kosovës, e cila vlerësohet si shtet me perspektivë bujqësore dhe Iowa-s, e cila njihet si shteti me bujqësinë më të zhvilluar në SHBA”, u tha gjatë vizitave. Ministria e Bujqësisë bën të ditur se, përfaqësuesi i Iowa-s, Thomas Rial, tha se në të ardhmen presin bashkëpunime edhe me agrobizneset kosovare, pasi sipas tij, potencialet bujqësore në këtë vend janë mjaft të mëdha. Gjatë takimeve që do të realizohen ditëve në vijim, Kosova dhe Iowa pritet të nënshkruajnë edhe disa marrëveshje bashkëpunimi.

"Kjo mund të arrihet falë bashkëpunimit që tashmë ka filluar ndërmjet Kosovës, e cila vlerësohet si shtet me perspektivë bujqësore dhe Iowa-s, e cila njihet si shteti me bujqësinë më të zhvilluar në SHBA”, u tha gjatë vizitave.

Ministria e Bujqësisë bën të ditur se, përfaqësuesi i Iowa-s, Thomas Rial, tha se në të ardhmen presin bashkëpunime edhe me agrobizneset kosovare, pasi sipas tij, potencialet bujqësore në këtë vend janë mjaft të mëdha.

Gjatë takimeve që do të realizohen ditëve në vijim, Kosova dhe Iowa pritet të nënshkruajnë edhe disa marrëveshje bashkëpunimi./TRT/

Category: Ekonomi | Views: 236 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: