Main » 2013 » Korrik » 9 » Kompanitë e internetit dhe çështja e monitorimit të klientëve
18:16
Kompanitë e internetit dhe çështja e monitorimit të klientëve

artikujTre kompani të mëdha të internetit kërkojnë që administrata Obama t'u paraqesë atyre urdhërat e gjykatës federale mbi informacion rreth përdoruesve të tyre për të agjencitë amerikane të zbulimit

 Google, Facebook dhe Microsoft thonë se duan që gjithçka të jetë transparente dhe e hapur. Shefi ligjor i firmës Google tha të martën kompania e tij nuk ka gjë për të fshehur.

 Google thotë se njoftimet e mediave se kjo kompani u jep agjencive të zbulimit qasje të pakufizuar në informacionin në lidhje me klientët e saj nuk janë të vërteta. Google thotë se urdhërat e qeverisë për t'i mbajtur hollësitë të fshehta vetëm nxisin thashethemet dhe spekulimet.

 Agjencia Kombëtare e Sigurimit ka pranuar se programi i saj i quajtur Prism mbledh postë elektronike dhe të dhëna të tjera nga kompanitë e internetit.

 Një ish kontraktor i Agjencisë Kombëtare të Sigurimit, Edward Snowden, e zbuloi ekzistencën e programit Prism dhe monitorimin nga kjo agjenci të thirrjeve telefonike në gazetat Guardian dhe Washington Post.

 Ai tha se është e rëndësishme për të zbuluar atë që ai e quajti program masiv i mbikqyrjes nga ana e qeverisë mbi qytetarët privatë.

Category: Shkencë | Views: 227 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: