Main » 2013 » Korrik » 8 » Maturantët e Dragashit, shembull në Kosovë!
19:56
Maturantët e Dragashit, shembull në Kosovë!
maturant_matura_shteteroreDragash, 28 shtator 2013 - Maturantët ë shkollës së mesme "Ruzhdi Berisha” në Dragash, në testin e maturës shtetërore kanë dëshmuar se janë nxënësit më të mirë në Kosovë, të paktën për nga arritshmëria në mësime. Ky është vlerësimi i të parit të Arsimit në Dragash, Hajri Ramadani, i cili me krenari ia ka kumtuar gazetarit të Radio SHARRI’t rezultatet e testit, sipas të cilave, afër 90 përqind e maturantëve e kanë kaluar këtë test me sukses. Sipas Ramadanit, asnjë shkollë nuk e ka shënuar këtë arritshmëri. "Nga 251 maturantë që i janë nënshtruar testit, 222 prej tyre e kanë kaluar suksesshëm, që në përqindje i bie, 88.44%. Ky rezultat më bën të ndihem krenar, për faktin se nuk është gjendja në arsimin e Dragashit, ashtu siç mundohen ta pasqyrojnë politikanët opozitarë, me synim përfitim votash në zgjedhjet që pritet të zhvillohen këtë vjeshtë”, ka thënë Ramadani, duke specifikuar se, gjimnazi i përgjithshëm ka kaluar edhe më mirë. "Shumë më mirë. Testi është kaluar 100% dhe nuk ka ku shkon më mirë. Prandaj, është për tu mburrur me këtë rezultat”, ka shtuar Hajri Ramadani, drejtor i Arsimit në Komunën e Dragashit.
Kryesia e degës së LDK’së në Dragash, ditë më parë ka thënë se arsimi në Dragash ndodhet në shkallën më të ulët dhe rrezikon, siç janë shprehur, të degradohet tërësisht. Kryetari i degës, i cili tashmë është edhe kandidat për kryetar të Komunës, Fatmir Mehmeti, i ka bërë thirrje pushtetarëve për menaxhim me përgjegjësi të situatës në arsim. Përndryshe, sipas tij, kjo situatë e keqe do të përshkallëzohet skajshmërisht. ”Pushteti lokal po eksperimenton me kategorinë elite të shoqërisë, arsimtarët dhe me të ardhmen e shoqërisë, që janë rinia dhe nxënësit”, ka thënë Mehmeti, në një prononcim për Radio SHARRI’n.

Category: Opoja Lajmë | Views: 614 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 5.0/1
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: