Main » Entries archive

artikujBoshkëkombasi i Thiago Silvës, Adriano, i ka fryer edhe më shumë zërave rreth një transferimi të Thiago Silvës në Camp Nou”. Sipas Adrianos që është edhe mik i Thiago Silvës, ky i fundit ëndërron që një ditë të luaj me Barcelonën. "Thiago më ka thënë se nëse do të vinte te Barcelona do të ishte një ëndërr për të. Jam miku i tij dhe flas shumë me të, ardhja e tij do të ishte diçka shumë e mirë për Barcelonën. Thiago Silva do të dëshironte të ishte këtu në Spanjë por nuk ndodh sepse PSG beson shumë te ai, por i takon klubit të gjejë një akord me francezët,” ka thënë Adriano.

Dje u raportua se Barça ka arritur marrëveshje me Thiago Silvën për një kalim në Camp Nou, por kjo gjë u mohua nga menagjeri i lojtarit. Edhe vetë Barça ka dërguar ofertë në drejtim të PSG, por fancezët e kanë refuzuar një ... LEXO MË SHUMË »

Category: Sport | Views: 202 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujNokia me rastin e prezantimit të modelit Lumia 925 kishte paralajmëruar edhe një varg risish softuerike të cilat momentalisht janë në dispozicion vetëm në këtë model. Mirëpo, ishte premtuar edhe përmirësimi i modelit, i cili këto funksione do t’i sjell edhe në pajisjet e prezantuara më herët.

 Përmirësimi me emrin e koduar Amber do të jetë në dispozicion gjatë muajit gusht dhe sipas prodhuesit finlandez, ky përmirësim përdoruesve të pajisjeve më të vjetra, do t’u ofrojë përvojë sikur në Lumia 925. Konkretisht kjo do të thotë se pajisjet më të vjetra do të fitojnë mundësinë e Smart Camera dhe FM radio, ekrani i cili do të ndizet me prekje të dyfishtë.

Category: Teknologji | Views: 243 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujNjë superkompjuter i ri i krijuar nga Universiteti Kombëtar i Kinës për Teknologjinë e Mbrojtjes është renditur si më i shpejti në listën e 500 kompjuterave më të fuqishëm në botë. Superkompjuteri "Titan” i Laboratorit Kombëtar Oak Ridge të Departamentit amerikan të Energjisë ra në vendin e dytë të kësaj renditjeje. Por çfarë janë superkompjuterat? Dhe sa e rëndësishme është gara për t'i bërë ata më të shpejtë dhe më të fuqishëm?

Kompjuteri juaj personal i zakonshëm ka vetëm një mikroprocesor ose CPU, që zbaton një sërë komandash të përfshira në programet e instaluara në kompjuter.

Superkompjuterat e parë kishin vetëm disa mikroprocesorë më tepër, por profesori i shkencave kompjuterike në Universitetin e Virxhinias, Andrew Grimshaw, thotë se kjo ka ndryshuar pasi mikroprocesorët tashmë kushtojnë ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 189 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujEdhe kesaj rradhe sikurse herave te tjera manifestimet e Bashkesise Islame Shqiptare „Bashkimi" nuk paten te ndalur. Para mese se 800 pjesemarresve te dielen ne qytetin e bukur te Nyrnbergut jehonte bina e stermbushur me nxenesit e Xhamise se kesaj Bashkesie, te cilet me recitime dhe ilahi te ndryshme bene nje atmosfere te kendshme fetive.

Ne kete manifestim moren pjese Institucione dhe qendra te ndryshme islame, siq jane: Unioni i Qendrave Islame Shqiptare ne Gjermani, Xhamija te ndryshem nga Gjermanija dhe Zvicrra, Qendrat Islame Turke „Dijanet" dhe „Miligrysh" etj.

Ndersa Ambasadori i Republikes se Shqiperise ne Berlin Valter Ibrahimi si dhe Atashehu ushtarak prane kesaj Ambasade Hicmet Kellici pershkak te pamundesise per te marrur pjese ne kete takim festiv pershendeten te gjithe te ... LEXO MË SHUMË »

Category: Kulturë | Views: 230 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujAgjërimi në këtë muaj është një zgjedhje e gjithësecilit. Në shumë raste ekziston dilema nëse një kategori e caktuar njerëzish duhet ta ndërpresin ushqimin dhe pijen apo jo. Një prej tyre janë edhe gratë shtatzëna, ushqimi i të cilave është thelbësor për bebet dhe për veten e tyre. Megjithatë sipas mjekut gjinekolog, Maksim Gjoni ato mund të agjërojnë, ndërsa kjo nuk e dëmton fetusin. "Për të gjitha ato gra shtatzëna që kanë vendosur të agjërojnë gjatë muajit të Ramazanit, nuk e shoh si problematike. Kjo pasi organizmi krijon disa "depo” të vogla ushqimi, të cilat i mundësojnë fetusit apo bebit në bark të marrë ushqimin e nevojshëm. Pra, nëse kemi mosmarrje të ushqimit për një afat të shkurtër kohor, kjo nuk krijon problem. Problem është mungesa e ushqimit për një kohë shumë të gjatë, e cila mund të ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shëndetësi | Views: 152 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujNevojitet:   ... LEXO MË SHUMË »

Category: Kuzhinë | Views: 182 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujKreu i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava ka thënë se gjatë qëndrimit të tij në kryeqytetin e Libisë ka marrë premtime se do të ketë njohje të pavarësisë së Kosovës nga ky shtet.

Në një prononcim për mediet, ai ka thënë se zyrtarët me të cilët është takuar në Tripoli i kanë premtuar se do të shqyrtojnë çështjen e njohjes së Kosovës gjatë mbledhjes së parë të parlamentit. "Gjatë qëndrimit në Libi jam takuar me kryetarin e Parlamentit të Libisë, me 21 deputetë dhe shumë personalitete të cilët më kanë premtuar se në mbledhjen e parë të parlamentit do ta njohin Kosovën”, ka theksuar Tërnava.

Ai ka folur edhe për debatet e fundit rreth fesë në Kosovë, duke thënë se Bashkësia Islame e Kosovës është kundër çdo rryme ekstremiste fetare.

Category: Lajme | Views: 218 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

artikujEnde pa nisur sezoni i ri, bota e futbollit ka nisur të "nominoi” kandidatët për trofeun e "Topit të Artë”. Për yllin e Borussia Dortmund, Marko Rojs, është francezi Franck Ribery, futbollisti që e merton për këtë vit Topin e Artë. "Frenk Riberi ka pasur një sezon të mahnitshëm në Bajernin. Unë e shoh atë duke fituar "Topin e Artë” për sivjet,” citohet Rojs nga "Kicker”.

/Mesazhi/A.Bilalli/

Category: Sport | Views: 210 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

artikujCongress & Event organization (CEO) sot në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve organizon ceremoninë e hapjes solemne të panairit ndërkombëtar Expokos 2013.

Si panair i specializuar në sektorin e ndërtimtarisë, teknikës, energjetikës, mobilerisë dhe paluajtshmërisë, Expokos gjatë 12 viteve të punës së vazhdueshme ka arritur të profilizohet si eventi më i rëndësishëm për promovimin e këtyre sektorëve jo vetëm në Kosovë por edhe në shtetet përreth.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Ekonomi | Views: 195 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

artikujSikur shumica e kompanive gjigante në internet, Apple gjithashtu ka dalur me një deklaratë zyrtare në të cilën shpalos detajet mbi lidhjet e saj me PRISM. Kompania ka shkuar një hap me tej duke spjeguar mënyrën se si i menaxhon kërkesat legale qeveritare, në përgjithësi.

Sipas deklaratës, prej 1 dhjetorit të vitit 2012 deri më 13 maj 2013, Apple ka pranuar prej 4000 deri në 5000 kërkesa qeveritare mbi informata private të përdoruesve të kompanisë për t’i ‘ndihmuar’ qeverisë amerikane në rastet e vjedhjeve deri tek rastet e personave te humbur.

Kërkesat vijnë nga të gjithë sektorët e qeverisë, prej autoriteteve lokale deri tek ato federale. Në deklaratën për media të Apple thuhet se kompania i shqyrton në mënyrë strikte cdo kërkesë që merr para marrjes së vendimit rreth lëshimit të informatës ose ... LEXO MË SHUMË »

Category: Teknologji | Views: 172 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

« 1 2 ... 15 16 17 18 19 »
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: