Main » Shkencë

artikujMendonim se dinim mjaftueshëm për rrugën e formimit të planeteve, por zbulimi i qindra planeteve jashtë sistemit tonë diellor, ndryshoi gjithcka dhe ka vënë në një pikëpyetje të madhe të gjitha teoritë e kultivuara deri më tani për hapësirën.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 165 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 27 September 2013 | Comments (0)

artikujMakina që punon me energji diellore, projekt i realizuar nga një grup studentësh të Universitetit Teknik të Stambollit ka përshkuar me sukses rrugën Stamboll-Ankara 450 km të gjatë duke harxhuar vetëm 2 lira turke.

Rrugën Stamboll-Ankara makina e përshkoi vetëm me 2 lira (1 dollare). Mbërriti në kryeqytet makina "Ariba-6”, e cila punon me energji diellore.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 188 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 29 August 2013 | Comments (0)

artikujU konvertua në Islam specilaisti i embrioneve Robert Gajlhin, ishte mahnitur nga ajetet kur’anor që shpjegojnë kohën e pritjes së gruas së shkurorëzuar.

Ai ishte i cili kaloi jetën e tij në çështje të cilat sqarojnë gjurmën të cilën e lë burri në gruan gjatë marrëdhënieve intime, ku erdhi në përfundim pas një mundi të madh se ajo gjurmë e cila lihet në gruan prej burrit do të zhduket nga trupi i saj pas tre muajsh.

Ka përmendur gazeta " Egjiptianët" nga Doktor Abdul Basit Essejid – Profesor në laboratorin mjekësor në qendrën popullore në Egjipt se: "Me të vërtetë profesor Robert Gajlhin – udhëheqës i çifutëve në institutin e Albert Ajnshtajnit, specialist në botën e embrioneve – u konvertua në Islam në atë moment kur u njoh me të vërtetën shkencore, dhe me mrekullinë e Kur’anit i cili caktoi periu ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 184 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 16 August 2013 | Comments (0)

artikujImagjinoni, që një ditë, të mos keni nevojë ta hidhni telefonin celular, ose kompjuterin tuaj të vjetëruar, sepse ato do të asgjësohen duke i shkrirë. Sot duket e pamundur, por kimistët amerikanë thonë se është vetëm çështje kohe para se kjo të bëhet diçka e realizueshme, duke na ndihmuar të përmirësojmë gjendjen e mjedisit.

... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 211 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 11 August 2013 | Comments (0)

artikujNjë fosil 165 milion vjeçarë u zbulua në Daohugou në një rajon në veri të Kinës, i cili përbën mostrën më e vjetër në llojin e merimangave, të zbuluar deri më sot.

E premte 19 Korrik 2013 16:48

  ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 241 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 19 July 2013 | Comments (0)

artikujNjë superkompjuter i ri i krijuar nga Universiteti Kombëtar i Kinës për Teknologjinë e Mbrojtjes është renditur si më i shpejti në listën e 500 kompjuterave më të fuqishëm në botë. Superkompjuteri "Titan” i Laboratorit Kombëtar Oak Ridge të Departamentit amerikan të Energjisë ra në vendin e dytë të kësaj renditjeje. Por çfarë janë superkompjuterat? Dhe sa e rëndësishme është gara për t'i bërë ata më të shpejtë dhe më të fuqishëm?

Kompjuteri juaj personal i zakonshëm ka vetëm një mikroprocesor ose CPU, që zbaton një sërë komandash të përfshira në programet e instaluara në kompjuter.

Superkompjuterat e parë kishin vetëm disa mikroprocesorë më tepër, por profesori i shkencave kompjuterike në Universitetin e Virxhinias, Andrew Grimshaw, thotë se kjo ka ndryshuar pasi mikroprocesorët tashmë kushtojnë ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 187 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 July 2013 | Comments (0)

artikujTre kompani të mëdha të internetit kërkojnë që administrata Obama t'u paraqesë atyre urdhërat e gjykatës federale mbi informacion rreth përdoruesve të tyre për të agjencitë amerikane të zbulimit

 Google, Facebook dhe Microsoft thonë se duan që gjithçka të jetë transparente dhe e hapur. Shefi ligjor i firmës Google tha të martën kompania e tij nuk ka gjë për të fshehur.

 Google thotë se njoftimet e mediave se kjo kompani u jep agjencive të zbulimit qasje të pakufizuar në informacionin në lidhje me klientët e saj nuk janë të vërteta. Google thotë se urdhërat e qeverisë për t'i mbajtur hollësitë të fshehta vetëm nxisin thashethemet dhe spekulimet.

 Agjencia Kombëtare e Sigurimit ka pranuar se programi i saj i quajtur Prism mbledh postë elektronike dhe të dhëna të tjera nga kompani ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 224 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 09 July 2013 | Comments (0)

artikujiPhone-ët janë bërë një simbol statusi në pjesën më të madhe të botës në zhvillim. Por çmimet e smartfonëve dhe formave të tjera elektronike, po bien ndërsa prodhimet kineze me çmim të ulët përhapen në tregjet e vendeve, ku këto mjete elektronike shiten zakonisht me çmime të larta. Ralph Jennings njofton për Zërin e Amerikës pas skenës së një ekspozite të madhe vjetore të teknologjisë në Taipei.

 Smartfonët si iPhone, Blackberry dhe seria Galaxy e Samsungut janë shitur mirë për vite me radhë në tregjet e vendeve të zhvilluara dhe 875 milion pajisje të tjera pritet të hidhen në treg këtë vit.

 Konsumatorët në vendet e zhvilluara mund të paguajnë më shumë se 500 dollarë për një pajisje me prekje ekrani. Por çmimet po bien, ndërsa shtohet f ... LEXO MË SHUMË »

Category: Shkencë | Views: 253 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 08 July 2013 | Comments (0)

« 1 2
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: