Main » 2013 » Nentor » 20 » Tranguj Turshi
03:25
Tranguj Turshi

Perberesit:


  • Uje 5 lt,
  • kripe 2 filxhane caji,
  • selino,
  • koper disa fije,
  • uthull 4 gota uji ose acid acetik 1/2 gote uji.

Gatimi:

Per turshi perdoren tranguj te vegjel me lekure te holle, mundesisht te nje madhesie dhe te fresket.

Me pare pergatitet shellira dhe lihet te ftohet.

Ne qyp ose ene qelqi shtrohen gjethe dushku ose vishnje e koper dhe vendosen trangujt e lare vertikalisht.

Pas cdo shtrese vihen gjethe vishnje ose koper.

Mbulohen me kapak druri qe te futet brenda enes, siper i vihet nje gur, i hidhet uthulla ose acid acetik dhe shellira, e cila duhet te mbuloje trangujt dhe ena duhet te lihet 10-15 cm bosh.

Mbulohet me nape te paster dhe vendoset ne vend te fresket.

Turshia eshte gati pas 30-40 ditesh. Sipas deshires , gjate pergatitjes , turshise mund t’i hidhet rigon , hudhra etj.


Category: Kuzhinë | Views: 662 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: