Main » 2013 » Nentor » 6 » Torte me banane
13:59
Torte me banane

Torte me bananePerberesit per nje torte 


 • 130 gr miell
 • 150 gr sheqer
 • 100 gr gjalp ne temperature ambienti
 • 2 veze te medha
 • 3 banane te pjekura
 • 2luge te vogla pluhur pjekes(rreth 60 gr)
 • 1/2 luge te vogel kanelle
 • 1 bustine vanilje
 • 100 gr arra(ose bajame)
 • pak kripe
 • sheqer pluhur per dekorim

Gatimi:
Rrahim gjalpin e zbutur ne temperature ambjenti bashke me sheqerin dhe pak kripe derisa te formojme nje perberje kremoze,shtojme 1 nga 1 vezet dhe vazhdojme perzierjen.Shtypim bananet me 1 pirun per ti bere purè (ose i kalojme me mikser) dhe ia shtojme mases se mesiperme.Se fundi shtojme edhe miellin,kanellen ,arrat e therrmuara,pluhurin pjekes dhe vaniljen duke i perziere derisa brumi te jete i njetrajtshem.Lyejme me gjalp dhe me miell nje stampe per torta me diameter 24cm dhe hedhim brumin qe pergatitem mesiper duke e niveluar ne siperfaqe.E pjekim torten ne furre te parangrohur 180(grade celcius) per 40-45 minuta.Kur kjo embelsire te jete gati,e leme te ftohet perpara se ta heqim nga stampa dhe e sperkasim me sheqer pluhur.
~Keshille:Per t’i dhene nje arome ndryshe mund te shtoni ne vend te arrave te grira,100 gr amareta te therrmuara te cilat i japin tortes me banane shijen e kendeshme te bajameve.Gjithashtu siperfaqen e saj mund ta dekoroni me krem marenge per ta bere me te paraqitshme nese e servirni me rastin e ndonje feste.
Ju befte mire !!

E falenderoj Kejsi Rexhepi, Kushd qe ka deshire te publikoje Recetat e tij/saj ne kete faqe, eshte i/e mirpritur!Category: Kuzhinë | Views: 323 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: