Main » 2013 » Nentor » 8 » Super Makina - 2 litra karburant për 450 km
02:48
Super Makina - 2 litra karburant për 450 km

artikujMakina që punon me energji diellore, projekt i realizuar nga një grup studentësh të Universitetit Teknik të Stambollit ka përshkuar me sukses rrugën Stamboll-Ankara 450 km të gjatë duke harxhuar vetëm 2 lira turke.

Rrugën Stamboll-Ankara makina e përshkoi vetëm me 2 lira (1 dollare). Mbërriti në kryeqytet makina "Ariba-6”, e cila punon me energji diellore.


 Automjeti është mjaft efiçent, ai harxhon energji sa një tharëse flokësh.

 Shpejtësia mesatare me të cilën udhëton për momentin kjo makinë është 80 kilometër në orë.

 Makina është projektuar dhe prodhuar nga një grup studentësh të Universitetit Teknik të Stambollit. Studentët i bënë Ministrit të Energjetikës dhe Burimeve Natyrore, Taner Jëlldëz një vizitë bashkë me makinën e prodhuar prej tyre.

 "Ariba 6” do të përfaqësojë Turqinë në garën "World Solar Challange”, që do të zhvillohet në muajin tetor të këtij viti në Australi.

 Ekipi i Makinës Solare nga Universiteti Teknik i Stambollit në vitin 2009 është vlerësuar me një çmim ndërkombëtare në një konkurrim ku e kishte përfaqësuar Turqinë me projektin "Ariba-4”.


Category: Shkencë | Views: 357 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 4.0/1
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: