Main » 2013 » Nentor » 13 » Qelizat embrionale prodhojnë insulinë
21:42
Qelizat embrionale prodhojnë insulinë

Qelizat embrionale prodhojnë insulinëQelizat mëmë e përbashkët (stem cells), mund të transformohen në qeliza pankreatike që prodhojnë insulinë, duke ofruar mundësi për mjekimin e diabetit, zbulim ky i publikuar në revistën "Stem Cells”.Tipi I i diabetit shkaktohet kur organizmi gabimisht i shkatërron qelizat pankreatike që prodhojnë insulinën. Kështu, kur nuk prodhohet insulina niveli i glukozës rritet në gjak, duke dëmtuar enët e gjakut dhe organet.
Studiuesit thonë që janë duke punuar në pastrimin dhe përsosjen e këtyre qelizave duke i testuar në kafshë. Këta të fundit kanë prodhuar grumbuj të ngjashëm me ishujt Langerhans që u ngjajnë qelizave të pankreasit që sekretojnë insulinën. Në enët laboratorike këta qeliza prodhuan insulinë, glukagon dhe somatostatinë, pikërisht tre nga hormonet e prodhuara nga qelizat e ishujve. Qelizat në fjalë prodhuan insulinë pasi ishin trajtuar me nivele të larta të glukozës, ngjashëm me atë që duhet ta bëjnë në organizëm.
Pra, për të qenë terapeutikisht të dobishme, grumbujt e qelizave në formë ishujsh duhet të jenë të ndjeshme ndaj glukozës. Qelizat e përbashkëta mëmë nga embrioni human janë konsideruar si më fleksibile dhe transplantimi i ishujve primarë mund të zvogëlojë në mënyrë të suksesshme nevojën për insulinë te pacientët me diabet tip I.
Megjithatë, ende është i diskutueshëm përdorimi i qelizave ëmë, për arsye se organizata të ndryshme e kundërshtojnë shfrytëzimin e embrionit human për prodhim qelizash. /Telegrafi/


 

Category: Shëndetësi | Views: 435 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: