Main » 2013 » Tetor » 24 » Gjumi pastron trurin
17:01
Gjumi pastron trurin

artikujTruri e përdor gjumin për të pastruar mbetjet toksike që grumbullohen gjatë një dite të lodhshme me mendime.

 Ky është përfundimi që kanë nxjerrë shkencëtarët amerikanë në një studim të publikuar në revistën ‘Science’. 

 Vëzhgimi i tyre ka treguar se qelizat e trurit tkurren gjatë fjetjes në mënyrë që të krijojnë hapësirë mes neuroneve dhe të lejojnë lëngjet të "lajnë” trurin.

 Gjithashtu, kërkuesit amerikanë thonë se mospastrimi i trurit mund të çojë në çrregullime të tij.

 Sipas zbulimit, ky pastrim është një funksion jetësor që nuk mund të kryhet kur njeriu është zgjuar.

Category: Shkencë | Views: 341 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: