Main » 2013 » Nentor » 12 » Duhanpirësit më të rrezikuar nga Alzheimeri
20:33
Duhanpirësit më të rrezikuar nga Alzheimeri

artikujPersonat të cilët pinë duhan janë në rrezik më të rritur për t’u prekur nga sëmundja e Alzherimerit dhe llojet tjera të demencës.


 Studiuesit holandezë kanë përcjellë mbi 7 mijë persona të moshës mbi 55 vjeçare dhe kanë analizuar lidhjen e duhanit dhe sëmundjet që kanë të bëjnë me memorien.

 Rezultatet kanë treguar se duhanpirësit kishin rrezik 50 për qind më të rritur për demencë krahasuar me personat të cilët kurrë nuk kanë pirë duhan.

 Megjithatë, shkaktari më i madh i demencës mbetet faktori gjenetik. Personat të cilët e kanë një gjen të caktuar, të quajtur APOE4, janë 70 për qind më të rrezikuar për të zhvilluar sëmundje të lidhura me kujtesën se personat që nuk e kanë atë. /mesazhi/


Category: Shëndetësi | Views: 308 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Kategoria
Opoja Lajmë [28]
Lajme [19]
Sport [22]
Ekonomi [15]
Teknologji [18]
Shkencë [18]
Kulturë [20]
Shëndetësi [22]
Kuzhinë [20]
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: