Main » Articles

Total entries in catalog: 8
Shown entries: 1-8

Foto: Pse është bërë i njohur Abidin Lepraj nga Plava e OpojësOpojari që sakrifikoi çdo gjë për lirinë e KosovësMuharrem Qafleshi Artikulli është botuar në gazetën e përditshme !Bota sot”.Atdhetari i shquar, Abidin Lepraj, u lind në fshatin Plavë të Opojës, komuna e Dragashit. Shkollën e mesme e kreu në gjimnazin e Dragashit, kurse dy vite të fakultetit, dega e gjuhës frënge, në Prishtinë. Për shkak të kushteve të vështira ekonomike i ndërpret studimet dhe, si shumë moshatarë të tjerë të kësaj ane, fati e dërgoi në Parisin e largët. Atje punoi dhe studioi gjuhën frënge. Pasi që në mërgim vërejti rrezikun e asimilimit të fëmijëve të mërgimtarëve tanë, të cilët rininë e tyre e kaluan larg vendlindjes për kafshatën e gojës, apo duke ikur nga zullumi serbo sllav, shumë herët e filloi veprimtarinë e tij të ngjeshur iluministe.Nismëtar i shkollave shqipePa u hamendur fare ai i përvishet punës së palodhshme për t’i ndihmuar këta fëmijë që ta ruajnë identitetin e tyre kombëtar. Dhe si rezultat i kësaj pune, në Paris dhe rrethinë hapen paralelet e para, me mësim në gjuhën shqipe. Atëbotë gazetat dhe revistat kosovare e bënë të njohur emrin e këtij patrioti të shquar, i cili nuk kurseu asgjë për çështjen kombëtare. Por ai nuk ndalet me kaq. Më vonë, me kontributin e tij dhe të disa patriotëve të tjerë, bashkëveprimtarë të tij, hapet edhe paralelja e gjimnazit, me mësim plotësues. Ndodhi kjo në vitin 1987, në Parisin e bukur, për të cilin Abidini kishte dëgjuar shumë qysh kur ishte fëmijë.Themelues i klubit shqiptar Plava ka pas përherë njerëz të mirë dhe të ndershëm që kanë qen dhe janë krenaria e të gjithë Plavianëve dhe e shqiptarëve kudo që janë
Pse është bërë i njohur Abidin Lepraj nga Plava e Opojës
Opojari që sakrifikoi çdo gjë për lirinë e Kosovës

Muharrem Qafleshi 
Fakte Personalitete | Views: 603 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 21 November 2013 | Comments (0)

Opojari Bejtullah Destani, hulumtues i pasionuar i të kaluarës sonë!Bejtullah destani
Fakte Personalitete | Views: 643 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 20 November 2013 | Comments (0)

Intervistë më moderatorin e Radio Televizionit të Kosovës, i cili është nga treva e opojës. Kjo është edhe intervista jonë e parë. Intervestues ishte Kushtrim Guraj nga stafi i Opoja.Net-it.
Fakte Personalitete | Views: 1315 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 14 November 2013 | Comments (0)

Përsonalitet i shqyar nga treva e Opojës, i cili me vitet të tera i sherbehu Opojaneve dhe gjithmanë do ti sherbej. Me poshte duke klikuar do të mund të shikoni gjithqka rreth Bexhet Xheladini

Fakte Personalitete | Views: 907 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 26 October 2013 | Comments (0)

http://medreseja.com/wp-content/uploads/2011/02/Flamur-Sofiu.jpgPersonaitet nga fshati Kosave-nga treva e Opojes, Flamur Sofiu nje nga Teutologet me te mire jo vetem ne kete treve po ne Prizren dhe ne tere Kosoven.
Fakte Personalitete | Views: 613 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 01 September 2013 | Comments (1)

bajramiNje tjeter personalitet nga opoja, 85 vjeqar qe merret me zeje, eshte ky Bajram SHyqeriu nga fshati Bresane, Xha Bajram qe e njohin te gjithe shikojeni me posht.
Fakte Personalitete | Views: 279 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 August 2013 | Comments (0)

Opoje, 25 prill 2013, - Personalitet tjeter nga Opoja eshte Nexhat Ibrahimi nje fakte tjeter i personalitetit i treves se Opojes. Kjo nuk eshte e gjitha shikoni me posht rreth keti personazhi.
Fakte Personalitete | Views: 485 | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 12 August 2013 | Comments (0)

Opoje, 25 prill 2013 - I zgjedhuri per personalitet nga Opoja eshte Dr. sc. Selami Sylejmani nje fakte per kete personalitet mund te lexoni ketu, ky eshte edhe porsonaliteti i pare i zgjedhur nga faqja zyrtare e Opoja.Net-it
Fakte Personalitete | Views: 3769 | Author: Dr.Sc. Selami Sylejmani | Added by: Kushtrim_Guraj | Date: 20 July 2013 | Comments (0)

Block title
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: