Main » 2013 » Nentor » 20 » Ndryshimi i çelësit të Qabes së bekuar
04:13
Ndryshimi i çelësit të Qabes së bekuar

Gjatë ritualit të përvitshëm, të larjes së Qabes së bekuar, bëhet dhe dorëzimi i çelësit të Qabes, tek familja e cila e trashëgon këtë nder që nga kohët e lashta. Emiri i Mekës, Halid Fejsal, ia dërgoi çelësin e Qabes, kujdestarit shejh Abdul Kadir Shibi.


Çelësi i Qabes është gjashtë këndor. Në njërin kënd të tij, është shkruar: La ilahe ilallah, Muhamed Resulullah. Në këndin e dytë, është shkruar: Dhuratë e Kujdestarit të dy xhamive të shenjta. Në këndin e tretë; Mbreti Abdullah bin Abdul Aziz. Në këndin e katërt: Viti 1434. Në këndin e pestë dhe të gjashtë, janë dy vargje nga Kurani që flasin për Qaben.

Dy herë në vit, Qabeja lahet dhe pastrohet nga brenda dhe nga jashtë, me ujë Zemzemi i përzier me ujë trëndafili. Gjatë këtij rituali, familjes që kujdeset për Qaben, gjë të cilën e kanë trashëgimi që nga lashtësia, i dorëzohet dhe çelësi me kyçin e ri të Qabes, të dy të prodhuar nga flori i pastër./ardhmeriaonline/


Category: Artikuj Islam | Views: 473 | Added by: Kushtrim_Guraj | Rating: 0.0/0
Total comments: 0
Name *:
Email *:
Code *:
Block title
Komuna Dragash-it
komuna_dragash_radio_sharri


www.opoja.net
EDHE TI MUND TA SJELLËSH LAJMIN NË "OPOJA.NET"
Apo nëse keni propozim për ndonjë temë interesante, na thirreni në tel.:045/622 653, apo na shkruani në e-mail: opoja.net@live.com
Moti në opojë

OPOJA

Reklama Juaj!□■□■□■□■□ opoja.net@live.com
Marketing
Kliko ketu per ta shkarkuar fletepalosjen "Vetekontrolli i Gjinjeve"
Foto & Video
Fotografia e Javës http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/65786457.jpg Video e Javës
Publicitet

Facebook
dita e flamurit
Gjithësej Vizitorë

Gjithësej ne Linje: 1
Publikues: 1
Perdorues: 0
Total Vizitorë: